Jak ubrać się na sesję zdjęciową? Porady stylistki. 

   Zawsze mówię, że przepis na udaną sesję zdjęciową to dobry fotograf, styl którego Wam imponuje, piękne miejsce, makijaż i prawidłowo dobrany strój. Ale jak dobrze dobrać ubrania? Zazwyczaj doradzam klientom, aby wyglądali harmonijnie. Jeśli jest to sesja rodzinna, na zdjęciu powinniście wyglądać spójnie i uzupełniać się nawzajem, kolory Waszych ubrań muszą komponować się z otoczeniem i tak dalej... Ale zgodzicie się, że te wszystkie porady są dosyć ogólne. Oczywiście ja zawsze bardzo skrupulatnie podchodzę do swojej pracy, dlatego dosyć często klienci wysyłają do mnie zdjęcia swoich ubrań i my razem decydujemy, co można zabrać na sesję, a co lepiej zostawić w domu, żeby nie przywozić całej walizki :) Ale mimo wszystko, czasem tego nie wystarczy.
     Sprawa polega na tym, że dosyć długo zajmuję się fotografią i już na samym początku mam w głowie ten obraz, który ma powstać. Ale co ma robić osoba, która po raz pierwszy w życiu przyszła na sesję i nie ma pojęcia jakie ubrania założyć. Żeby zwizualizować tę sprawę, postanowiłam porozmawiać ze specjalistą w danej branży – stylistką Natali Milton. Razem postaramy się przedstawić temat ubrań na sesji zdjęciowej tak, aby już nie mieliście więcej pytań :) Ponieważ jeśli dobrze przygotujecie się do sesji, to już podświadomie będziecie razem ze mną wiedzieć, że osiągniemy wspaniały rezultat. A to akurat pomoże wam wyluzować i zachowywać się przed kamerą naturalnie!Cześć Natali :) Powiedz proszę moim czytelnikom kilka słów o sobie i dlaczego stylista gra tak ważną rolę w codziennym życiu człowieka?
 

Cześć. Zajmuję się modą już od ponad siedmiu lat. Wszystko zaczęło się od fashion bloga, potem pracowałam z wieloma ukraińskimi projektantami, byłam stylistką podczas fotografowania nowych kolekcji, pracowałam za kulisami Kyiv Fashion Week. Obecnie jestem osobistą stylistką i prowadzę swojego bloga o modzie na YouTube.

Odnośnie drugiego pytania powiem, że wszyscy jesteśmy specjalistami w swojej branży. Zatrudniając stylistę, kupujecie go wiedzę i doświadczenie, na które pracował przez lata. Oczywiście, można samemu spróbować określić swój typ urody, przeczytać mnóstwo informacji i obejrzeć filmiki o trendach na YouTube. Ale żeby cała ta praca dała dobry rezultat, trzeba poświęcić temu dużo czasu i wysiłku. 

Najczęściej do stylistów ludzie przychodzą kiedy są zmęczeni swoim złym wyglądem i chcą pewnych zmian, albo kiedy ich życie tak bardzo się zmieniło, że stare ubrania zupełnie już do niego nie pasują.

Żeby nie czekać na te punkty zwrotne w naszym życiu, proponuję zastanowić się nad spotkaniem ze stylistą już teraz. Bo możliwe, że takie momenty w Waszym życiu w ogóle nie nastąpią.


Dziękuję. Przejdźmy do sesji zdjęciowych. Czy są pewne ogólne zasady, które dotyczą sesji rodzinnych, dziecięcych oraz sesji dla kobiet w ciąży czy love story?
 

Przygotowując się do sesji zdjęciowej trzeba rozumieć miejsce, w którym ona będzie się odbywać. Jeśli będzie to plener, trzeba brać pod uwagę porę roku, warunki pogodowe (słońce, wiatr itp.), kolory, które będą was otaczać. Od tego zależy paleta kolorów waszych ubrań dla danej sesji, ich wygoda oraz ilość.

Na przykład przed wami piękna rodzinna sesja zdjęciowa w bajkowym jesiennym parku. Nie będziecie przecież przebierać swojego dziecka na ulicy, dlatego powinniście dobrze przemyśleć stylizacje, żeby zmieniając tylko okrycia wierzchnie mieliście nowy strój, który będzie dobrze się komponować z ubraniami, które dziecko już ma na sobie. A także powinien on pasować do stylu ubrań innych członków rodziny i dobrze się wpisywać w otaczającą was przestrzeń.  

Ale jeśli dziecko za zwyczaj na wszystkich zdjęciach wychodzi uroczo, to z dorosłymi trzeba trochę popracować. 

Każda osoba ma własny kolorystyczny typ urody, sylwetkę i emocje. To wszystko trzeba brać pod uwagę wybierając ubrania do sesji zdjęciowej. Jeśli masz np. chłodny niekontrastowy typ i pasują Ci stonowane chłodne kolory, a Ty nie wiedząc tego założysz coś musztardowego lub terakotowego, żeby idealnie wtopić się w otoczenie, to nawet boję się wyobrazić co z tego wyjdzie. 

Albo np. masz romantyczny typ urody, ale zamiast podkreślić go i wzmocnić tę emocję, założysz czerwoną sukienkę wieczorową i uzupełnisz stylizację kontrastowym makijażem. W wyniku będziesz sprawiać uczucie, że jesteś nie na swoim miejscu i nie w swojej sukni.

 

Ale o wszystkim po kolei. Na przykład mamy 4-osobową rodzinę, która chce zrobić sesję na tle pejzażu miejskiego. Niech to będzie kolorowa jesień lub śnieżna zima. W jaki sposób należy dobrać ubrania naszym modelom?
 

Ok. Podam kilka przykładów.

Załóżmy, że znacie wszystkie charakterystyczne cechy swojego typu urody i innych uczestników sesji zdjęciowej. Znajdujecie w Internecie palety, w których są kolory, które będą was otaczać. 

Na przykład sesja będzie się odbywać w kolorowym jesiennym parku.

Żeby nie zgubić się w tym otoczeniu, trzeba wykluczyć pomarańczowe i żółte odcienie, których i tak będzie bardzo dużo dookoła was. Inaczej istnieje szansa, że się zgubicie na tle żółtych liści. Są oczywiście wyjątki i pewne specjalne zamysły tego “scalenia”, ale w rodzinnych sesjach zdjęciowych raczej tego nie będzie.

Dzięki paletom widzicie, które kolory harmonijnie łączą się z podstawowymi barwami miejsca, w którym odbywa się sesja,  i dopasowujecie odpowiednie odcienie, opierając się na swój typ urody, gust i nastrój, który chcemy pokazać na zdjęciu.

Podstawowa rada: lepiej bardziej wyraziste i nasycone kolory, jeśli sesja zdjęciowa odbywa się w barwnym miejscu.

 

 

Takie same zasady dotyczą również przygotowań do sesji zimowej. 

 

 

Najważniejsze, żeby uczestnicy sesji wyobrażali sobie, jak wszystkie stroje będą wyglądać razem. Kolory powinny harmonijnie łączyć się ze sobą nie tylko w ramach Twojego stroju, ale komponować się również z ubraniami innych uczestników sesji.

Bardzo ważną rolę odgrywają detale. Na przykład bluza mamy rezonuje z kolorem słuchawek dziecka i butami sportowymi taty. Koszula taty rezonuje z torebką córki i jeansami mamy. Takich przeplątań nie musi być dużo, ale być powinny. Sprawią one, że Wasza sesja będzie miała więcej harmonii. Poza tym bardzo ważne jest, aby wszyscy byli ubrani w jednym stylu. Nie może tata założyć garnitur, kiedy dzieci są w jeansach.

 

Od siebie chciałabym  dodać, że dla mnie jesień, zarówno jak i wiosna, jest bardzo romantyczną porą roku. Akurat o tej porze roku uwielbiam robić sesje love story. Można ogrzewać ręce herbatą, tonąc w ramionach ukochanej osoby, owijać się w jeden duży szalik lub koc ☺ Masz jakieś pomysły na ten temat?

Love story zawsze niosą romantyczny charakter, dlatego stroje trzeba dobierać nie tylko zgodnie z kolorem, ale też brać pod uwagę nastrój. 

Na przykład, jeśli wy na prawdę macie ochotę owinąć się w ciepły koc i sprawiać wrażenie, że jesteście wyluzowani i odprężeni, wasze ubrania muszą być miękkie, mieć teksturę i spokojne kolory. 

Jeśli natomiast na sesji będą używane bardziej jasne i wyraziste przedmioty, np. czerwony parasol lub kolorowe balony, w takim przypadku stroje również powinny być bardziej wyraziste. 

 

 

Bardzo lubię sesje z miejskim krajobrazem. Ale jeśli mamy do czynienia z rodziną, nie wszyscy rodzice chcą robić sesję na ulicy, ponieważ np. dziecko jest jeszcze małe... albo pogoda nie sprzyja – wszyscy znamy długie warszawskie deszcze. Co robić w takiej sytuacji? Jeśli sesja odbywa się w studiu, kawiarni albo jakimś innym miejscu?
 

Oczywiście, lokalizacja odgrywa dużą rolę. Jeśli sesja zdjęciowa odbywa się w studiu, trzeba dobrze rozumieć nastrój i atmosferę, którą chcecie pokazać w kadrze. Jeśli macie ochotę założyć czerwoną sukienkę i szpilki, wtedy inni uczestnicy sesji również powinni mieć eleganckie stroje. Jeśli jest to sesja rodzinna, tata może mieć na sobie białą koszulę, klasyczne spodnie i koniecznie ładne buty. Dzieci również powinni być ubrani elegancko. Chłopczyki mogą założyć garnitur trzyczęściowy, a dziewczynki np. ładną puszystą sukienkę. 

Można odwrotnie, zrobić sesję zdjęciową w domowym stylu. Wtedy wszyscy powinni założyć luźne ubrania domowe lub piżamy czy zwykłe jeansy i białe koszulki. Przy czym koniecznie trzeba być boso, ponieważ skarpetki nie zbyt ładnie wyglądają w kadrze.

 

 

Co możesz powiedzieć na temat świątecznych sesji?

O! Przy świątecznych sesjach można iść na całość) Mogą być to różne sesje tematyczne, albo cała rodzina może założyć swetry z reniferami. Cokolwiek!

 

Ok. Porozmawiałyśmy o sesjach grupowych. A co jeśli dziecko jest naszym głównym bohaterem? Z kim ono ma współgrać? W co go ubierać?

 

Ten temat zasługuje na osobny artykuł. Ale spróbuję krótko wytłumaczyć główne momenty.

Oprócz lokalizacji oraz kolorów, które będą otaczać dziecko itp., powinniśmy dobrze rozumieć pewne cechy wyglądu naszego maleństwa i wyobrażać sobie rezultat, który chcemy otrzymać na zdjęciach. 

Dziecko samo w sobie jest dosyć wyrazistą postacią! I można nie bać się, że ono „zgubi się” na bladym tle wnętrza, jeśli ubierzemy go w neutralne lub pastelowe kolory. Jeśli dziecko ma jasną skórę i kolor włosów, otrzymamy maksymalnie delikatny obraz. Jeśli jednak dziecko ma ciemniejszą karnację lub brązowe oczy, jeszcze bardziej podkreślimy ten kontrast. 

 

Ciemne kolory również świetnie podkreślają urodę dziecka, maksymalnie wynosząc twarz na pierwszy plan.

 

Z bardzo małymi dziećmi ten przykład działa jeszcze lepiej! Dzięki jednolitym kolorom, jasnym lub ciemnym - nie ważne, na zdjęciu widzimy tylko urocze maleństwo i jego przepiękne oczy.

Kilka przykładów strojów dla wiosennej/jesiennej sesji.

 

Wiele fotografów nie lubi nadruki na ubraniach, ponieważ bardzo często są zbyt wyraziste, pstrokate itp. Ale nadruki mogą być różne!

Bardzo ważne jest pamiętać, że nadruk na ubraniu to nastrój! Nie wykorzystujcie nadruków , jeśli nie wiecie w jaki sposób ten nastrój przekazać. 

Oto są przykłady tego, jak nadruki wzbogacają zdjęcia.

 

A te, przeciwnie, robią tylko gorzej. 

 

Na pierwszym zdjęciu dziecko po prostu zanika, nie widzimy go wśród tych wszystkich nadruków. Wszystko jest tak pstrokate, że cały obraz nam się miesza. Koszulki z Myszką Miki lub innymi ulubionymi bohaterami z bajek będą zbyt wyraziste i zdominują dziecko. A na ostatnim zdjęciu nadruk nie wyróżnił dziecka, tylko zrobił wszystko, żeby dziewczynka się zgubiła na tle wnętrza. 

 

Jeśli sesja zdjęciowa będzie odbywać się w zimnych porach roku, lepiej wybrać ubrania średnio nasyconych odcieni.

Nadające nastrój kolory można wykorzystywać, ale w takim przypadku trzeba bardzo dobrze rozumieć, że cała uwaga będzie skupiona na nich. 

 

A co mogłabyś powiedzieć na temat sesji ciążowych?
 

To wspaniały okres, który koniecznie trzeba uwiecznić na zdjęciach!

Za zwyczaj wydzielamy 5 rodzajów sesji ciążowych:
 

1. Dziewczyna w pięknej lejącej sukni!

Jeśli masz niekontrastową urodę, wybierz jasną sukienkę, żeby być „pianką Marshmallow” i osiągnąć efekt maksymalnej lekkości.

Jeśli natomiast masz oryginalną urodę jak na ostatnim zdjęciu, możesz dodać wyrazistości  przy pomocy koloru, blasku lub ornamentu. 

2. Sesja boso, w jeansach i koszuli męża.

Na zdjęciu modele są w obuwiu, i to wygląda zbyt „mocno”. Jeśli natomiast chcecie osiągnąć właśnie taki efekt, można dodać tymczasowy tatuaż lub choker.

3. Piżama party!

Można nadmuchać balony, porozrzucać pluszaki - i atmosfera dla wesołej sesji zdjęciowej jest gotowa!

4. Seksowna ciąża!

Dzięki bieliźnie można uzyskać bardzo różne nastroje. W tej sytuacji trzeba opierać się na Twoim typie seksualności lub tego, co jest Ci bliskie. Nie udawaj i nie zakładaj na siebie rzeczy lub wizerunek osoby, która nie imponuje Tobie. Inaczej będziesz się czuła niekomfortowo, i istnieje duża szansa, że będziesz wyglądać nie naturalnie.

5. Akt

Ale w tej kwestii stylistka chyba niewiele ma do powiedzenia :)

 

Dziękuję bardzo za cenne porady. Myślę, że teraz przygotowania do sesji zdjęciowej będą zajmować mniej sił i czasu, a rezultaty przekroczą wszelkie oczekiwania!
 

Mam nadzieję, że czytelnicy tego artykułu zastosują zdobytą wiedzę nie tylko na sesjach zdjęciowych, ale również w życiu codziennym!

Podczas sesji, jak i w życiu tak na prawdę, nie musimy zmienić dziesięć strojów i próbować pokazać siebie w zupełnie innych obliczach. Po pierwsze, jest to bardzo męczące – przygotowania, przebieranie itp. Po drugie, będziecie zdebalansowani i nie będziecie mogli maksymalnie zaprezentować indywidualność. 

W podstawowym, aktywnym zestawie ubrań może znajdować się nie więcej niż 20 rzeczy, łącząc które stworzycie wiele ciekawych strojów. Ale ważne, że będą miały podobny nastrój i styl, co będzie kształtować Twój niepowtarzalny styl!

Jeśli będziecie postępować zgodnie z tą zasadą przy kompletowaniu swojej garderoby, z wyborem stroju do sesji zdjęciowej również nie będziecie mieli problemów. Jest to bardzo ważna uwaga. Wiem, że udzielasz konsultacji przez skype. Czy mogłabyś podzielić się swoimi danymi kontaktowymi tutaj? Z całego serca polecam Ciebie swoim klientom, ponieważ moje ubrania wybierałam razem z Tobą i jestem bardzo zadowolona z efektu  :)
 

Z przyjemnością pomogę zrobić porządki w szafie i głowie :) Skomponuję stroje nie tylko do sesji, ale również dla życia.!

Wszystkim czytelnikom daję 15% zniżki.

Piszcie na maila nata.milton@gmail.com lub znajdźcie mnie na Facebooku - Natali Milton


Dziękuję bardzo za spotkanie. Było bardzo miło spędzić z Tobą czas - wesoło, przyjemnie i z korzyścią.